Zachęcamy do spędzania czasu na świeżym powietrzu

Zgodnie z zaleceniami podstawy programowej nauczyciele są zobowiązani do codziennego organizowania dzieciom aktywności na świeżym powietrzu. Przeciwwskazaniem do tego są jedynie: ulewne deszcze, wichury, śnieżyce, wysoki mróz czy upał. Przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia i dotlenia organizm, przyzwyczaja do zmian temperatur, zaspokaja potrzebę ruchu, ułatwia nabywanie nowych umiejętności z zakresu rozwoju fizycznego, a także kształtuje zdrowe nawyki.
Dzieci w naszym przedszkolu korzystają z wielu form aktywności na świeżym powietrzu:
  • korzystają ze sprzętu stałego na placu przedszkolnym,
  • biorą udział w gimnastyce i zabawach ruchowych na tzw. górnym placu,
  • biorą udział w obserwacjach i zabawach badawczych, dokarmiają ptaki,
  • sadzą kwiaty w ogródku przedszkolnym, pielęgnują je,
  • biorą udział w imprezach sportowych: Pierwszy Dzień Wiosny na Sportowo, Dzień Dziecka,
  • odbywają się spacery do Parku Słowiańskiego – a w nim: pikniki, zawody, obserwacje przyrodnicze, zabawy integracyjne,
  • odbywają się spacery ulicami osiedla – wyjście na skrzyżowanie, do sklepu, biblioteki, punktów usługowych, pętli autobusowej, obserwacje osiedlowych ogródków, domów mieszkalnych, młodsze dzieci uczą się przemieszczać parami,
  • mają miejsce wycieczki na łono natury: do lasu, na działkę, na łąkę, do stadniny koni, nad morze,
  • odbywają się zajęcia sportowe z trenerami Stilonu,
  • organizowane są festyny przedszkolne, Dzień Przedszkolaka, zajęcia adaptacyjne.
Aby nasze dzieci miały możliwość komfortowego uczestnictwa
w proponowanych zajęciach na świeżym powietrzu potrzebują:
  • ubrań dobranych odpowiednio do pogody (np. pomimo podróży samochodem do przedszkola dziecko powinno mieć w szatni ubrania, w których nie zmarznie),
  • ubrań wygodnych (bez długich szalików, sukienek z falbanami),
  • ubrań na zmianę – warto, aby w cieplejsze dni, gdy dzieci nie chodzą w rajstopach, posiadały spodnie na zmianę,
  • ubrań praktycznych, które dziecko może ubrać samodzielnie (np. bez guzików, jeśli dziecko nie potrafi ich zapiąć),
  • być wyleczone z infekcji,
  • być samodzielne na miarę swoich możliwości (rozbierając i ubierając dziecko
    w szatni przedszkolnej pozbawiamy je możliwości ćwiczenia czynności samoobsługowych w innych warunkach niż domowe).
Nasze przedszkole w swojej koncepcji zmierza do kształtowania w dzieciach zdrowych nawyków. Ruch na świeżym powietrzu jest jedną z podstawowych potrzeb dzieci. Staramy się urozmaicać zajęcia na świeżym powietrzu tak, aby każde dziecko miało możliwość osiągania sukcesu i cieszenia się otaczającą nas przyrodą.