Nauka języków obcych w wieku przedszkolnym

Jak uczyć dzieci języków obcych w domu?
Małe dziecko posiada niesamowite zdolności do nauki i o tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Dziecko jest w stanie nauczyć się w bardzo krótkim czasie nie tylko chodzić
i mówić, ale także wyrażać swoje potrzeby, myśli i emocje. Rozwój dziecka to niesamowicie dynamiczny proces a tym samym dobra okazja do przyswojenia przez nie nowych informacji. Warto dać dzieciom możliwość uczestnictwa w warsztatach rozwojowych czy zajęciach artystycznych, gdzie poprzez zabawę dzieci rozwijają swoje możliwości. Jest to też dobry czas na rozpoczęcie nauki języków obcych. Im szybciej dziecko zacznie uczyć się języka obcego, tym język ten stanie się dla niego naturalną metodą komunikacji. Na etapie dziecka w wieku przedszkolnym nauka kojarzy mu się z poznawaniem nowych rzeczy poprzez zabawę czy doświadczenia. Dziecko nastawione na dobrą zabawę, ciekawość świata i otwarte
na nową wiedzę, przyswaja język obcy z niezwykłą łatwością.
Przedszkole zapewnia dzieciom realizację zajęć z języka angielskiego dwa razy w tygodniu. Czas trwania zajęć uzależniony jest od danej grupy wiekowej. W celu przyswojenia języka obcego jeszcze bardziej, zachęca się rodziców wraz z dziećmi do zabawy i nauki języka obcego w domowym zaciszu poprzez:
  1. Bajki - zachęca się rodziców do czytania dzieciom bajek w języku obcym. Ważne jest, aby bajka posiadała dużą ilość ilustracji, na podstawie których dziecko zrozumie kontekst opowieści. Dzięki temu język będzie kojarzył się dziecku z czymś przyjemnym.


  2. Piosenki - jedna z uwielbianych form nauki języka obcego przez dzieci. Śpiew jest jedną
    z ulubionych aktywności dzieci, dlatego wybierajmy również te utwory dla dzieci, które są w języku obcym.


  3. Wierszyki i rymowanki - krótkie rymowanki lub wiersze niezwykle szybko zapadają
    w pamięć najmłodszych. Wykorzystując tę możliwość do nauki języka obcego, dzieci zapamiętują sporą ilość słów. Można wykorzystać również nagrania czytane przez lektora (native speaker) i dać dziecku możliwość osłuchania się z językiem.


  4. Angielskie wtorki - jeżeli zależy Ci na zintensyfikowaniu nauki języka obcego, wówczas wprowadź zabawę - dzień z językiem obcym. Wybierz dowolny dzień. Może to być poniedziałek, środa czy piątek, w którym mówimy do siebie tylko w danym języku. Jeżeli rodzice nie mają odpowiednich umiejętności do płynnego mówienia w języku obcym, wówczas zabawa może polegać na wspólnej nauce języka obcego. Dzięki temu język obcy będzie dla dziecka czymś naturalnym - narzędziem do komunikacji w codziennych sytuacjach.


  5. Filmy dla dzieci - nawet jeżeli początkowo dziecko nie będzie potrafiło zrozumieć przekazu, proponuje się, aby za pierwszym razem włączyć bajkę w języku polskim, a za drugim razem bajkę w języku obcym. Dzięki temu dziecko będzie rozumiało sens
    i przekaz bajki. Starszym dzieciom można zaproponować kreskówki, bajki lub filmy
    w języku obcym z napisami. Oglądanie filmów zagranicznych poleca się również dorosłym. W zależności od poziomu zaawansowania języka obcego, można wspomagać się napisami (subtitles) w języku obcym.


5 ćwiczeń, które możesz wykonać ze swoim dzieckiem w domu

1. 'Co znajduje się w domu Johna?'
Oklej wszystkie przedmioty w jednym pokoju karteczkami z obrazkami i podpisami (flashcards). Jeżeli Twoje dziecko potrafi już pisać, możecie wspólnie przygotować karteczki z napisami, np.: "table", "computer", "lamp", "wall" itp.
Następnie należy wskazać dziecku, aby znalazło w pokoju to, o co poprosił rodzic. Zadaniem dziecka jest prawidłowe wskazanie danego przedmiotu.
2. 'Find...'
Jest to alternatywa do zabawy nr 1. W zależności od tematyki, jaką podejmujemy w zabawie, zadaniem dziecka jest odnalezienie konkretnej rzeczy, o którą prosi rodzic. Zabawę przeprowadzamy bez karteczek z obrazkami (flashcards).
3. 'Mój angielski kalendarz'
Jeżeli Twoje dziecko potrafi już pisać i zna liczebniki, możesz poprosić je o przygotowanie swojego własnego kalendarza, oczywiście w języku obcym. Jest to bardzo fajna okazja do ćwiczenia kompetencji pisania. Dziecko może wypisać słownie nie tylko nazwy dni
i miesięcy, ale także liczebniki. Taki kalendarz można przygotowywać co miesiąc dla każdego kolejnego miesiąca. Po przygotowaniu kalendarza, możemy on go zawiesić
w widocznym miejscu, np. na lodówce, aby umożliwić wszystkim domownikom korzystanie z niego.
4. 'Where is...'
Kolejną fajną zabawą jest ćwiczenie: "Where is…". Zabawa polega na tym, że zadajemy pytanie w języku angielskim, gdzie jest określony przedmiot. Zadaniem dziecka jest przyniesienie tego przedmiotu i podanie jego nazwy po angielsku i po polsku. Dodatkowo, jeżeli dziecko ma już duży zasób słownictwa, możemy je poprosić o opisanie do czego służy nam ten przedmiot i w jaki sposób z niego korzystamy. Przykładowo możemy poprosić
o przyniesienie takich rzeczy jak "pillow", "apple", "fork", "book".
5. 'What's missing?'
Do zabawy potrzebujemy kart z obrazkami (flashcards) z określonej tematyki. Jest to dobra okazja do powtórzenia tematyki, która aktualnie realizowana jest w danym czasie na zajęciach z angielskiego w przedszkolu. Zabawa polega na ułożeniu przed dzieckiem 5-7 kart (flashcards). Dziecko ma parę chwil na zapamiętanie obrazków a następnie zamyka oczy. W tym czasie rodzic chowa jedną z kart. Na klaśnięcie w dłonie dziecko otwiera oczy a rodzic pyta 'What's missing?' (Czego brakuje?). Dzieci bez problemu odpowiadają w języku angielskim :-)


mgr Karolina Bonifaciuk